İspanya’da Real Madrid’i mi yoksa Barcelona’yı mı tutuyorsun?
  • Çok gelen soru: İspanya’da Real Madrid’i mi yoksa Barcelona’yı mı tutuyorsun?

İkisini de tutmuyorum. Biz spor yazarları, o sezona kim damgasını vurursa onu analiz etmek ve değerlendirmekle yükümlüyüz. Barcelona üst üste şampiyon olunca onları analiz ederken ne kadar iyi olduklarını yazınca “Barcelona’lı bu!” diyenler oldu. Sonra bir gün Mourinho yönetiminde şampiyon olan Real Madrid’i analiz ettiğim bir programda TRTspor’daki Barcelona aşığı bir kameraman abi “Hepiniz Real Madrid’lisiniz zaten!” diye kızdı!

İşin aslı tüm dünyada Beşiktaş dışında tuttuğum başka takım yok. Sadece diğer liglerde sempati duyduğum, diğerlerine göre daha yakından izlediğim takımlar var.

İspanya’da en çok sempati duyduğum takım Athletic Club Bilbao. Athletic Club Bilbao’ya sempatimi başlatan neden ise Bask olayı değil. Lakin ben ilk olarak 1984’te Athletic Club Bilbao’ya sempati duymaya başladığımda 7 yaşındaydım. O yaşta Bask olayı, İspanya vesaireye aklımın ermesi normal olarak imkânsızdı. Athletic’i tercih etmemin sebebi o 1984 yazında Euro 84’te mücadele eden İspanya kadrosunda o esnada birçok Athletic’te forma giyen oyuncunun yer almasıydı. Turnuvalar öncesi çıkan Panini futbolcu çıkartmalarında oyuncunun resminin altında hangi takımda oynadığı yazardı ve üst üste Athletic Club Bilbao’da oynayan oyuncular bana çıkınca ben de dedeme sordum. Dedem Athletic Club Bilbao’nun İspanya’da 2 sezon üst üste şampiyon olduğunu söyleyince “Tamam” dedim, “İspanya’daki takımım Athletic Club Bilbao!”

O günden sonra malumunuz: Athletic Club Bilbao bir daha İspanya La Liga’da hiç şampiyon olamadı! Çocuklar hep kazanan, şampiyon olan takıma meyilli olur ya işte o hesap. Ancak büyüdükçe okulda ve okul dışında tarih, coğrafya öğrendikçe Athletic Club Bilbao daha da sempatik geldi. Özellikle bir gün babamın arkadaşının evinde gördüğüm Picasso’nun başyapıtı “Guernica”nın hikâyesini öğrendikten sonra Kadıköy pasajından Athletic’in formasını da aldım.

Bir ara bir sürü Athletic formam vardı ancak hepsini Lig Radyo’daki programlarımda hediye ettim. Şimdi bir sürü Atletico Madrid formam var çünkü İspanya’ya giden her tanıdığıma Athletic Club Bilbao forması sipariş etsem de hepsi isim benzerliği ve ticari popülerlikten kaynaklanan algıda seçicilik kriterleri yüzünden Atletico Madrid forması getirdiler. Dünyada Atletico Madrid’i tutmadan en çok Atletico Madrid formasına sahip olan kişi olabilirim. Bu yüzden Atletico Madrid’e de sempatim oluştu. Zaten Arda Turan’ın transfer olmasından sonra ayrı bir gözle izler oldum Atletico’yu.

Zamanında Nihat Kahveci-Xabi Alonso döneminden de Real Sociedad ve yıllarca Championship Manager’da çalıştırdığım için Rayo Vallecano’ya da sempati duyuyorum.

Son olarak bir Athletic Club Bilbao sempatizanı olarak takımda sadece Baskların oynadığını nasıl öğrendiğimi anlatayım da biraz gülün. Daha internet Türkiye’ye gelmemişti. Benim halen futbolcu olmaya çalıştığım günlerdi. Teknik direktörüm “Avrupa’da hangi takımda oynamak istiyorsun?” diye sorduğunda kendimi asla Marsilya ya da Liverpool’da oynayacak kadar iyi bulmadığım için “Celtic ya da Athletic Club Bilbao” cevabını vermiştim. Adam uzun uzun gülüp “Ben de seni akıllı sanırdım be Ali! Sen Bask değilsin ki Athletic’te oynama şansın olsun!” diyerek konuyu kapatmıştı.

Yıllar sonra Athletic Club Bilbao’da oynadım. FIFA 13 Career Mode’da tabii 🙂Abone Ol

Yazıları takip etmek için e-posta adresinizi bırakıp aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

 

 

Arşivler
Kategoriler