İyi İnsan Başka İyi Kaleci Başka

800f9ff9df1826497448900dab86859d_kMaçın ilk 60 dakikasında Beşiktaş’ın oynadığı oyun Şenol Güneş’in sezon başında tarif ettiği ideal futboldu: Rakip ne kadar zorlu olursa olsun, önde basıp top kaparak hücum sürekliliğini sağlayan mücadeleci estetik ofansif futbol.

İlk 45’te Beşiktaş aslında golü çok önce atabileceği pozisyonlar da geliştirdi. Bu pozisyonların tamamı da rakipten kapılan toplar sonrası geliştirilen hızlı tek paslar sonucu oluştu. Özellikle 21’de Atiba-İsmail-Gomez hattında yapılan 3 uzun metrajlı ama tam adrese diyagonal pasta gördüğümüz gibi Beşiktaş, Sporting’e karşı oyunun yönünü her hızlı değiştirdiğinde rakibine oyun üstünlüğü kurdu. 25’te Olcay yine ön alan presinde topu harika kaptı. Ancak akabinde yaptığı vuruşun daha kötüsünü en son 1994 Dünya Kupası açılış töreninde Diana Ross yapmıştı! Olcay’ın o mücadelesine, o hırsına yazık oldu.

Tabii Olcay en azından sürekli denedi, ısrarla, hırsla en doğrusunu yapmaya çalıştı. Olcay’ın arkasındaki İsmail de birçok takım arkadaşı gibi çok uğraştı, didindi. Skoru 1-0’a getiren golde İsmail’in topu kapışı, akabinde Quaresma’nın rakip savunmayı ortadan ikiye bölen harika sağ dış ortası, Gomez’in zamanlama ustalığı… O golde her şey mükemmele yakındı. O golden sonra Beşiktaş turu geçmeye de çok yakındı. Ancak Tolga, Brugge maçından sonra bir kez daha Türk takımlarının Avrupa macerası tarihindeki en berbat kaleci performanslarından birine imza atınca, maç da tur da Kaf Dağı’nın ardına kadar taca çıktı. Halbuki adeta hiç yoktan yenilen ilk gol öncesi Tolga yürüyerek de olsa topa doğru çıksa şu anda başka satır okuyor olurdunuz. Keşke Tolga iyi insan olduğunun yarısı kadar bile iyi kaleci olsaydı da… Gerisini derbiden sonra yazacağım.

 • Gerçekten dünkü maç kahretti diyebiliriz. Ben ilk golde gözlerime inanamadım. Nasıl olur da bu gol yenir diye. Sonrası zaten malum. Keşke böyle olmasaydı…

 • Kayahan Yalçın

  Tolga konusunda katılmamak elde değil ama Olcay’ın iyi futbol oynadığını söyleyerek futbola, Maradona’ya Maldini’ye Romario’ya hatta Sergen’e, İlhan’a, Metin-Ali-Feyyaz’a saygısızlık etmiş oluruz. Bir futbolcu sadece koşuyor diye bütün beceriksizlikleri yapma hakkına sahip değildir. Dün abartmıyorum neredeyse aldığı her topu rakibe saçma sapan şekillerde veren bir Olcay vardı. İçinde bulunduğu panik havası, bir kanat oyuncusuna göre çok ağır kalması ne kadar koşarsa koşsun onu iyi futbolcu yapmaz. Beşiktaş’ımızın oyunu son dönemde düşmüşse bunun en büyük nedenlerinden biri Olcay’ın rezil futbolu ve Şenol Güneş’in ona gösterdiği tahammülü Kerim Frei’e gösterememiş olmasıdır. Sırf Tolga’nın hataları sayesinde Olcay’ın yaptıkları yine görülmeyecek ve Olcay pazartesi yine ilk onbirde yerini alacak büyük ihtimalle, işte beni asıl üzen bu. Çok koşan ama boş iş yapan adama değil her anlamda efektif oynayan teknik kapasitesi yüksek seri adama ihtiyacımız var o bölgede. O adam da Kerim Frei, çok değil sadece birkaç hafta sabır sonrasında nelerin değiştiğini göreceksiniz.

  • gökhan

   🙂 Olcay açık oyuncu defansa çok yardım ediyor. Etmese, Gökhan gibi, Quareshma gibi defansa çok yardımcı olmadan oynasa emin ol mükemmel oynar. Dikkat ettiysen, o olmadan ne atağa çıkabiliyoruz nede defans yapabiliyoruz, nede önde basabiliyoruz. Olcay çıktıktan sonra dikkat ettiysen sağ kanadımızdan 3 gol yedik. Oysa olcay varken tehlikeli atak bile yapamamışlardı. Rakip çıkamıyordu bile. Zaten bitiriciliği olsa, roben den ne farkı kalır hocam?

   • Kayahan Yalçın

    Çok büyük farkları var, bir insanın kötü oyununun beceriksizliğinin gereksiz kırk yılda bir denk gelen çoğunluğu rakibe giden tek paslarının adam eksiltmedeki yetersizliğinin sebebi geriye gelmek defansa yardım etmek olamaz. Çok açık bir şekilde görülüyor ki Olcay topla oynayabilen bir oyuncu değil, kafasındakileri gerçekleştirebilen bir oyuncu değil. Yalandan koşuları kimseyi yanıltmasın bir futbolcu sadece koşuyor diye Beşiktaş’ımın formasını giyemez.Ek olarak; Olcay varken de hücum edemiyoruz, son maçta hızlı hücularımızın hepsinde topu rakibe veren akıl almaz paslar deneyen bir adamla nasıl hücuma çıktığımızı düşünebilirsiniz? Yediğimiz gollerin Olcay’ın yokluğuyla uzaktan yakından ilgisi yok tamamen talihsizlik ve bu talihsizliklerin baş sorumlusu Tolga. Atamadığımız gollerdeki, giremediğimiz pozisyonlardaki talihsizliklerin de baş sorumlusu Olcay. Bu iki durum siyah ile beyaz kadar net.

   • Kayahan Yalçın

    https://www.youtube.com/watch?v=48lTb_5lKxw Linkte sadece gollerin olduğu özeti görebilirsin. Maçta belirgin bir şekilde sağ kanadımızın yarılıp yediğiğimiz bir gol hatırlamadığım için tekrar seyrettim ilk gol dışında hiçbirinin sağ kanat akınıyla alakası yok ikinci golde tesadüfi bir sekme ve Tolga’nın hatası, ilk golü zaten anlatmaya gerek yok. Son golde top sağ tarafımıza ulaşmıyor bile…

 • Dlt

  Tolga Zengin’in 2008 senesinde Ali Sami Yen’de oynadığı bir maç vardı, videoları da internette vardır mutlaka. O maçta Arda’dan yediği golden diğer üç gole kadar temelsizlik, biraz da yeteneksizlik kokuyordu. Kaleci için geç ya da erken bir yaşta değildi ama uç örnekler de olsa dünyanın kalburüstü hemen her kalecisi formayı daha 17-18 yaşında giyiyor. Tolga A takım seviyelerine hem geç çıktı, hem kötü oynadı. Bence problem biraz da yerli basının Tolga’yı Beşiktaş’a çare olarak getirecek kadar abartması biraz.

  Ne diyelim, sağlık olsun.

 • Müdür

  Keşke sen de yorumculuğunun yarısı kadar İNSAN olsaydın. ADAM olsaydın. Ben de gerisini derbiden sonra yazacağım…

  Performansı bu ara düşük kabul ediyorum ama Tolga iyi kalecidir…

  • gökhan

   Müdür? Terbiyesizleşme.. Sen insan olsan, bu tarz konuşmazdın zaten, o yüzden insanlıktan git sen nasiplen biraz. Tolga’nın kazandırdığı bir maç söyle bana hadi. Ulan astana galatasaray ı yenemedi neden? Çünkü Muslera harika iş çıkardı, Volkan keza aynı çok iyi işler çıkartmıştı. Ama tolga o kadar nazlı ki, bu kaçıncı be kardeşim.

 • Murat

  Geçen gün ilk yarıdaki tüm lig maçlarının özetlerini sırayla seyrettim ve şunu gördüm ki Tolga bir Muslera değil ancak kötü gol yediği maçlarda puan kaybetmişiz ya da Avrupadan elenmişiz. Ayrıca takım çok iyi seviyede olduğu için yedikleri göze batıyor. Bir de bizim taraftar sağolsun çok kolay adam harcıyor; Ali Ecenin başlığındaki gibi çok acımasızız. Bu da Tolgayı ve daha önemlisi önündeki savunma hattını olumsuz etkiliyor. Yapılacak şey, kaleye Tolga’yı rekabete zorlayacak ama formayı tapulu malı görmeyecek bir kaleci almak. Olay esasen budur.Abone Ol

Yazıları takip etmek için e-posta adresinizi bırakıp aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

 

 

Arşivler
Kategoriler